Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Sepcial Promotion

Co to jest afazja? Zdecydowana większość ludzi komunikuje się używając mowy. Mówienie czy też rozumienie mowy, znalezienie właściwego słowa, czytanie, pisanie oraz gestykulowanie są częścią życiowej aktywności. Afazja to zaburzenie będące następstwem udaru mózgu dotyczy utraty funkcji związanych z rozumieniem (dekodowaniem) i mówieniem.

Rodzaj afazji oraz to jak rozległe wiążą się z nią deficyty zależą, między innymi, od lokalizacji urazu mózgu oraz od tego jak poważny jest ten uraz, od wcześniejszych umiejętności językowych a nawet od charakteru danej osoby.

Niektóre osoby z afazją mogą rozumieć komunikat ale mają problemy ze znalezieniem właściwych słów i konstruowaniem zdań. U innych Pacjentów, aktywność mowna będzie wysoka ale mowa trudna lub nawet niemożliwa do zrozumienia. Te osoby mają też zazwyczaj problem z rozumieniem języka. Warto też wspomnieć, że często w trakcie rozwoju afazji może nastąpić nagła poprawa. Całkowity powrót do zdrowia występuje bardzo rzadko. Jednak ćwiczenia, wysiłek oraz silna wola i chęć poprawy mogą sprawić, że postęp zostanie osiągnięty.

 

Należy też pamiętać, że ktoś kto cierpi na afazję ma zazwyczaj takie same zdolności intelektualne jak przed urazem!

 

Jeśli chcesz coś wyjaśnić osobie z afazją:

  • Po pierwsze: nie śpiesz się.
    Poświęć trochę czasu tej rozmowie, usiądź wygodnie i pamiętaj o kontakcie wzrokowym.Jeśli boisz się, że rozmowa będzie zbyt trudna możesz zacząć od czegoś prostego, np. powiedzieć coś o sobie. Później możesz zacząć zadawać pytania, z początku najlepiej takie na które znasz już odpowiedź. W ten sposób zobaczysz jak wiele rozumie osoba, z którą rozmawiasz.
  • Mów powoli i krótkimi zdaniami. Podkreślaj kluczowe słowa w zdaniu.
  • Zapisz kluczowe słowa.
  • Powtórz to co chcesz przekazać i daj zapisane słowa do przeczytania osobie, z którą rozmawiasz. Osoba ta może użyć tego, by przypomnieć sobie temat rozmowy lub by ci później coś przekazać.
  • Pomóż osobie cierpiącej na afazję z jej problemami w rozumieniu i wysławianiu się poprzez gestykulowanie, rysowanie, wskazywanie palcem, pisanie oraz poproś tę osobę, aby robiła to samo podczas rozmowy.
  • Można też spróbować użyć małego słownika kieszonkowego. J

Jeśli osoba z afazją chce ci coś powiedzieć:

Z początku należy wyjaśnić o kogo chodzi, co się dzieje lub działo, i gdzie i kiedy to wydarzenie miało miejsce.
Jest bardzo ważne, by zadawać odpowiednie pytania, być kreatywnym i jak najbardziej systematycznym jak jest to możliwe.
Dobrze jest dopytać się o coś zadając pytania wielokrotnego wyboru i pomóc podając możliwe odpowiedzi.

loading...
Kontakt telefoniczny504 097 657
Wiadomość e-mail info@psycholog-logopeda.pl
GabinetMilanówek, Warszawska 31